Jeżeli jest taki kawałek tkaniny, którą każdy posiada w swojej szafie to jest nią z pewnością klasyczna, prosta bretońska bluzka w paski. Nie wiele jest takich elementów garderoby, które może założyć i mężczyzna i kobieta i dziecko. Koszulka w niebieskie pasy jest uniwersalna, ponadczasowa i absolutnie kultowa.  Od średniowiecza pasy utożsamiano z ubiorem więźnia, wzór ten był postrzegany za zły, niegodny, poniżający czy wręcz szatański i dlatego był kojarzony ze skazańcami, prostytutkami, klaunami, żeglarzami czy wyrzutkami społecznymi.  

Pod koniec XVIII wieku, wreszcie paski stają się szykowne. W 1846 roku królowa Wiktoria ubrała swojego czteroletniego syna Alberta Edwarda w garnitur marynarza, by wsiąść do Royal Yacht.

Zarówno strój jak i książę zostali uwiecznieni przez Franza Xavera Winterhalteanra. Od tego czasu publiczność zachwycała się i uwielbiała każde dziecko w paskach a sam wzór zaczął być postrzegany pozytywnie.

W 1858 roku, biały top w niebieskie paski został wprowadzony do francuskiej marynarki wojennej jako element munduru. Coco Channel 1917 roku jako pierwsza wprowadza charakterystyczną bluzkę do swojej żeglarskiej kolekcji. Z czasem bawełniana koszulka w paski łączona ze stylem marynarskim zostaje zawłaszczona przez świat artystyczny i wręcz jest obowiązkowym strojem ówczesnego hipstera, artysty, lekkoducha. Pablo Picasso i francuski filozof Jean-Paul Sartre nie rozstają się ze swoimi bretońskimi bluzkami, za chwilę zacznie je nosić ze skórzaną kurtką Marlon Brandon w filmie „Dziki”, młodziutka ikona stylu Jean Seberg najpierw nosi ją w filmie „ Mysz, która ryknęła ”a później w filmie „ Do utraty tchu ” a .Jeanne Moreau w filmie "Jules et Jim" . W ogóle film pokochał pasiasty top a gwiazdy filmowe chętnie pozowały w zawadiackiej koszulce, która dodaje im wdzięku nonszalancji i wakacyjnego luzu. Noszą ją: Brigitte Bardot, James Dean, Audrey Hepburn, oczywiście Gwyneth Paltrow, Winona Ryder, Ryan Gosling czy Madonna ( pamiętacie ? „ Papa don't preach „ ).

Drzwi do świata wielkiej mody dla bretońskiej koszulki w paski zostały otworzone przez wspomnianą już Coco Channel, później stała się znakiem rozpoznawczym nietuzinkowego projektanta, którym jest Jean’-Paul Gaultier, czy kolejnego Paul’a tym razem z Anglii, Paula Smitha, który pomalował klasyczne paski w różne kolory tworząc tęczowe,  radosne kolekcje ubrań ale i przedmiotów codziennego użytku ( Vespa ). Klasyczne odniesienie do ponadczasowej koszulki bretońskiej prezentuje nam prawie w każdej kolekcji, minimalistyczna, monochromatyczna, świetna Margaret Howell również z Wielkiej Brytanii. Na bogato w stylu młodych yuppies Amerykanin Tommy Hilfiger, który gwiazdą swojej marynistycznej kolekcji uczynił Gigi Hadid 

Jak nosić ?

Jak Ci się żywnie podoba! Kiedyś oczywiście z niebieskimi jeansami, szortami i białymi dzwonami z granatową spódnicą. Dziś dowolność jest mile widziana a różnorodność wychodzi tylko na plus. Dla wielbicieli klasyki po prostu cygaretki i marynarka, trench, beżowa spódnica do połowy łydki, zawsze z jeansem a dla tych bardziej otwartych na szaleństwo odsyłam do inspirujących kolekcji Jeana Paula Gaultiera