THE POWER OF FLOWER

 

LIBERTY Tana Lawn, to bawełna która zachowuje się jak jedwab ( i coś w tym jest z całą pewnością, ponieważ wszystkie Panie dotykające sukienek marki APOF szytych z tkanin LIBERTY, zawsze pytały: „ czy to jedwab ? ” ) ma płynną lejącą się strukturę, jest miękka, delikatna a zarazem trwała. Jej nazwa pochodzi od jeziora Tana w Etiopii, gdzie odkryto niezwykłe włókna dzięki, którym powstawała 70 i 100 warstwowa przędza o ekskluzywnych i doskonałych właściwościach, które podniosły tana do jej kultowego statusu. Odkrywcą bawełny Tana Lawn był William Hayes Dorell, którego wyobraźnia i zmysł zmienił na zawsze przemysł tekstylny. Późniejsza nazwa LIBERTY pochodzi od Artura Liberty’ego, człowieka o wielkiej wizji i umiejętnościach artystycznych, miłośnika orientu, znawcy tkanin i założyciela domu towarowego zwanego Domem Wschodnioindyjskim przy Regent Street, z czasem nazwa ta zmienia się w LIBERTY gdzie sprzedawano głównie przedmioty dekoracyjne, ale także importowano niebarwione tkaniny jedwabne, kaszmirowe i bawełniane a następnie ręcznie nakładano nadruk już w Anglii zachowując styl i wzory dalekiego wschodu. Pierwsze tkaniny Tana Lawn w drobne kwiatuszki pojawiają się w latach 20 XX wieku i są znane dziś jako LIBERTY PRINTS. W tym samym czasie zostaje otwarty kolejny sklep przy Great Marlborough Street, który jest odpowiedzią na zapotrzebowanie i rosnącą popularność m.in. tkanin Tana Lawnt.

Przez wiele lat najlepsi projektanci korzystali z tej niezwykłej bawełny, szczególnie w latach 60 i 70 gdzie charakter tkanin wpisywał się w romantyczny nurt epoki. Marka Cacharel to jedna z pierwszych, która na szeroką skalę zaczyna szyć zarówno koszule jak i sukienki w drobną łączkę, tkanina LIBERTY wędruje również do pracowni YSL, Mary Quant i Biba. LIBERTY to niemalże dziedzictwo kulturowe Wielkiej Brytanii, drobne kwiatki nosi Lady Di, po zaręczynach z Karolem. O współpracę zabiegają inne kultowe marki, dzięki czemu powstają ekskluzywne kolekcje oparte na historycznych wzorach tkanin Tana Lawn a to daje prestiż i umiejscawia markę na mapie designu na całym świecie i daje bardzo szerokie grono odbiorców. Powstają kolekcje tapet, dywanów, pościeli, drobnych przedmiotów dekoracyjnych. Jednak dopiero rok 2009 przynosi fantastyczny projekt LIBERTY X, mający na celu uruchomienie serii kolekcji powstałych we współpracy ze światowymi markami. I tak Manolo Blahnik projektuje swoje kultowe szpilki z printem liberty, marka HERMES, która nigdy wcześniej z nikim nie współpracowała projektuje jedwabne szaliki za nimi: J.Crew, Kenzo, Dr. Martens, Marc Jacobs czy ACNE, która dla swojej kolekcji wybrała tkaniny inspirowane Japonią co w połączeniu z nowatorskim i modernistycznym podejściem marki ACNE do mody, dało spektakularny efekt.

Jeżeli ktoś z Państwa będzie kiedyś miał okazje to podobno można zwiedzić bibliotekę LIBERTY i obejrzeć wszystkie printy, które marka stworzyła na przestrzeni ponad 146 lat! Dziś na bazie tej jedwabistej bawełny w drobne kwiatki, ale proszę pamiętać że nie tylko, powstają autorskie projekty marek ( duńska APOF, włoska Daniela Gregis, niemiecka Horror Vacui ), które trafiają do młodych odbiorców, często nawet nie wiedzących jak kultową noszą na sobie tkaninę i skąd ona pochodzi. Zdjęcia: Liberty London, Horror Vacui, Daniela Gregis, APOF, Pinterest.